| Camera | 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front | |
|---|---|---|
| Display | 6.1 inches Liquid Retina IPS LCD Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) | |
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 14.4.2 | |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 3110 mAh Battery |
| Name | Apple iPhone 11 Max |
|---|---|
| Model | iPhone 11 Max |
| Price | Tk 75,000 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 10 September 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Available. 30 September 2019 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2221 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2111, A2223 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 |
| Display Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~326 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone Wide color gamut |
| Primary Camera | 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP SL 3D |
| Camera Features | HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame (7000 series) |
| Body Color | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Operating System | iOS 13, upgradable to iOS 14.4.2 |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (four-core graphics) |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| Memory Internal | 128 GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3110 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W, 50% in 30 min (advertised) USB Power Delivery 2.0 Qi wireless charging |
Best Phone ever
Display: 6.76 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 8MP+60MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main 16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.61 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 9000 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: Li-Po 9510 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 10.9 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 15.4, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Ion (28.6 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, MIUI 13
Battery: 4600mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.39 Inches AMOLED Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: 2MB RAM
OS: Feature phone
Battery: 455mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic 5nm
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 15
Battery: Li-Ion 4373 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 inches LTPO3 AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+14.6MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, Funtouch 12 (International), Origin OS Ocean (China)
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →